Hac Kuralları Belli oldu

Hac Kuralları Belli oldu

Kırıkkale'den 2020 yılında Hacca gidecek vatandaşların isimleri kura sonucunda belirlendi.

A+ A-

Kurada toplam 389 hacı adayı kutsal topraklara gidebilme hakkı kazandı. Bunun 233 kişiye özel şirketler götürme hakkı kazanırken, kalan 156 kişi ise Kırıkkale İl Müftülüğü tarafından götürülecek.

KURASIZ HACCA GÖTÜRECEK

Hac kura sonuçları 9 Ocak 2020 tarihinde saat 11.00'de açıklandığını hatırlatan Yücekan Turizm İşletme Müdürü Fazlı Güventürk, " Hac kura sonuçları tam liste ise saat 21.00'de e devlet üzerinden sorgulandı. Kesin kayıt yaptırabilir belgesi ise 13 Ocak'ta alınacak. Bu sene hacca 83 bin 430 kişi gidecek. Hacca gidişler 2020 yılında 22 Haziran'da başlayacak.  Kurada adı çıkanlar, 13-24 Ocak tarihleri arasında "Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesini e-Devlet sistemi üzerinden alarak kayıtlarını il müftülüklerine ve acentelere yapabilecek. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 30 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında illere dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2020 yılları arasında kayıt yaptırıp da daha önce hiç hacca gitmemiş şehit annesi, babası, eşi ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız hacca götürecek.

 

BÜYÜK ÖZLEM

Haccın bir Müslüman için en büyük özlem, aşk ve heyecan olduğunu ifade eden Güventürk,  “Biz her yıl bu özlem ve heyecana burada sizlerin katılımı ile kura çekimiyle başlıyoruz. Son hacımızı Mekke’den, Medine’den uğurlayıncaya kadar hacda görevli olan tüm hocalarımızla hizmet ederek bu heyecana ortak oluyoruz, şahitlik yapıyoruz. Hac ibadetiyle mükellef olan kardeşlerimizin; ‘Ya Rabbi! Ben niyetimi ortaya koydum, müracaatımı yaptım, sıramı bekledim ama dünyadaki imkanlar buna el vermedi’ diyebilmesi önemlidir. Niyetler böyle olunca kura sonucunda sevinç ve hüznün gözyaşları Allah katında inanın aynı değerde olacaktır. Hatta kurada çıkmadığı için dökülen gözyaşları belki de çıktığı için dökülen sevinç gözyaşlarından Allah indinde daha makbul, daha sevaplı olacaktır. Bu açıdan biz Müslümanlara bu vakarı bu özlemi muhafaza etmek ve Allah’ın takdirine göre hareket etmek yakışır.  Asr-ı saadetten şu tarihi olayı tam da burada sizlere hatırlatmak istiyorum; ‘Ya Rasulallah! Sizinle haccetme imkanı bulamadım’ diyen hanım bir sahabeye Peygamber Efendimiz, “Ramazanda yapacağın bir umre benimle birlikte yapılan hacca bedeldir” buyurarak onun gönlünü almıştır.”

 

GÜLE GÜLE GİDİN

Güventürk, “Peygamber Efendimiz sadece hac ibadetinde; ‘Rabbim! Bana kolaylaştır!’ diye dua etmiştir. Bunun için günlük aktivitelerini yapamayacak derecede hastalıkları olan ve bu hususta bir başkasının yardımına ihtiyaç duyan kardeşlerimize kuradan hac çıkarsa bu kardeşlerimizin bizzat kendileri değil de vekil göndermek suretiyle hac farizalarını eda etmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü hac, sağlıklı insanların dahi zaman zaman zorlanarak eda edebildikleri bir ibadettir” şeklinde konuştu.

  
 


Bu haber toplam 441 defa okunmuştur