Ağırtaş Açıkladı, 20 Bin Vakaya Müdahale Edildi

Ağırtaş Açıkladı, 20 Bin Vakaya Müdahale Edildi

Kırıkkale il Sağlık Müdürü Dr.Murat Ağırtaş, Acil Sağlık Hizmetlerinin bugüne kadar yaptığı çalışmaları değerlendirdi

A+ A-

Kırıkkale il Sağlık Müdürü Dr.Murat Ağırtaş, Acil Sağlık Hizmetlerinin bugüne kadar yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Ağırtaş, yılın 8 ayında 20 bin 400 vakaya müdahale edildiğini belirterek, ortalama 80 vaka yaşandığını ifade etti.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr.Murat Ağırtaş, Acil Sağlık Hizmetlerinin il genelinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. 7 gün 24 esasına göre çalışan Acil Sağlık Hizmetlerinin 400 personel ile yıllın 8 ayında 20 bin 400 vakaya müdahale edildiğini açıkladı. Acil Sağlık hizmetlerinin çalışma esasları hakkında da bilgilendirmede bulunan Dr.Ağırtaş, açıklamasında şunları belirtti.“Afet, kaza, hastalık sonucu acil yardım ihtiyacı duyan kişilerin, hastane öncesi sağlık personeli tarafından değerlendirilmesi, ilk tedavilerinin olay yerinde yapılması ve gerekli görülmesi halinde en kısa sürede hastaneye sevk edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Hastane Öncesi Sağlık Hizmeti olarak adlandırılan bu süreç, kişilerin yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide bulunması anlamını taşımaktadır. Bu kapsamda Müdürlüğümüz Sağlık Hizmetleri Başkanlığımıza bağlı İl Ambulans Servisi Başhekimliğimiz emrinde 7 gün 24 saat esasına göre çalışan Acil Sağlık Hizmetlerimiz, 2023 yılının ilk 8 ayında günlük ortalama 85 vakaya müdahale etmiştir. “

2023 yılının 8 aylık dönemindeki Acil Sağlık Hizmetleri hakkında bilgiler verdi. 400 görevli personel ile il genelinde 20 bin 400 vakaya müdahalede bulunulduğunu ifade eden Dr.Ağırtaş, yoğunluğa göre günlük ortalama 80 ile 90 vakaya müdahalede bulunulduğunu belirtti.


18 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunu, 3’ü özellikli olmak üzere 32 ambulans ile hizmetlerin sürdürüldüğünü ifade eden İl Sağlık Müdürümüz Dr. Murat AĞIRTAŞ, özellikle siren sesini duyan tüm duyarlı sürücülerin ambulanslara yol verdiğini, fakat zaman zaman yanlış park edilen araçlar nedeniyle ambulansların trafikte sıkışarak, vakaya müdahalelerde bazen aksaklıklar meydana geldiğini söyledi.

Ekiplerin, şehir merkezi ve bağlı merkez köyler, yakın ilçeler ile yakın köy ve kasabalara Bakanlığımızın belirlediği 10 dakika süresi içeresinde ulaştığının altını çizen İl Sağlık Müdürümüz Dr. Murat AĞIRTAŞ, uzak ilçeler başta olmak üzere kırsal kesimde bulunan köy, kasaba, belde gibi mecralara ulaşma hızının ise yine bakanlıkça belirlenen varış süresi olan 30 dakika sınırları içerisinde olduğunu, böylece ülke genelinde yüzde 97’lik başarı ile ilimizin üst sıralarda yer aldığını açıkladı.

Konu hakkında İl Sağlık Müdürümüz Dr. Murat AĞIRTAŞ “İlimiz ülkemizde Acil Sağlık Hizmetleri noktasında iyi bir konumda. Fakat amacımız mevcut konumumuzu daha da üst seviyelere taşımaktır. Bu kapsamda hava şartlarının elverişli olması durumunda trafiğin yoğun olduğu cadde ve dar sokaklarda vakaya hızlı ve etkin müdahale etmek adına 2 motosiklet ambulansımız görev yapmaktadır. Bu yıl içerisinde 70 vakaya müdahalede bulunan motosikletli sağlık ekibimiz, kişilerin ilkyardım ihtiyaçlarını kısa sürede karşılayarak gelen ambulanslara vakayı devretmişlerdir. Bu sayede hem vakaya müdahale süresi kısalmış hem de gelen ambulans ekiplerimizin yaralıya müdahalesi hızlanmıştır. Bu hizmetlerdeki temel amacımız halkımıza daha kısa sürede daha etkin hizmet ulaştırmaktır” dedi.


Bu haber toplam 729 defa okunmuştur