Dolar, euro ve altın durdurulamıyor

Dolar, euro ve altın durdurulamıyor

Yurt içi piyasaların odağı perşembe günü açıklanacak faiz kararına çevrilirken; gram altın, dolar/TL ve euro/TL yeni rekor seviyelere ulaştı.

A+ A-

Yurt içi piyasaların odağı perşembe günü açıklanacak faiz kararına çevrilirken; gram altın, dolar/TL ve euro/TL yeni rekor seviyelere ulaştı. Saat 14.50 itibariyle dolar 26.98, euro 30.32, gram altın ise 1.708 TL'den işlem görüyor.

Perşembe günü açıklanacak faiz kararı öncesi döviz kurları ve değerli metallerde süren yükseliş hareketi yeni rekorları da beraberinde getirdi. Güne yükselişle başlayan dolar, euro ve altın gün içinde bu yöndeki eğilimini devam ettirdi. Saat 14.50 itibariyle dolar 26.98, euro 30.32, gram altın ise 1.708 TL'den işlem görüyor.


KAPALI ÇARŞI'DA HAREKETLİLİK
Gram altının bin 700 TL, 1 Euro'nun ise 30 TL'nin üzerine çıkmasının ardından Fatih'te bulunan Kapalıçarşı'da hareketlilik yaşandı. Kapalıçarşı'da saat 15.00 sıralarında gram altın alış bin 726 liradan, satış bin 735 liradan, dolar alış 27 lira 50 kuruş, satış 27 lira 20 kuruş, Euro alış 30 lira 37 kuruş, satış 30 lira 54 kuruştan işlem gördü.

ALTINI GÜVENLİ LİMAN GÖRÜYORLAR
Birikimi olanlar, güvenli liman olarak görülen altına yatırım yaptıklarını belirtiyor. Kapalıçarşı esnafı da vatandaşların yatırım için altını seçtiğini söylüyor. Çarşıda bulunan 'Ayaklı borsada' da dolar, altın ve eurodaki yükseliş nedeniyle hareketlilik yaşandığı görüldü. Bazı vatandaşlar, Türk lirası ihtiyacı nedeniyle dolar ve altın bozdurduklarını ifade etti. Çarşıya gelen vatandaşlar, kurdaki bu yükseliş nedeniyle tedirgin olduklarını belirtiyor. Piyasa uzmanlarının tahmini ise, doların 28 liraya yükseldikten sonra 25 lira civarına geri düşeceği yönünde.

"28 LİRADAN SONRA 25 LİRAYA GELECEĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM"
Döviz ve Altın Piyasa Uzmanı Adnan Kapıkaya, " Faiz öncesi piyasalarda çok ciddi hareket var şu anda. Bir önceki faizi gündeme alırsak onda da sert bir satış vardı dolarda 23 liraya kadar gelmişti. Sonra faiz artmasına rağmen dolar 26 liraya çıkmıştı. Bu sefer de bir korku var. Yani bunun en büyük sebebi ÖTV'den kaynaklanıyor. Petrolün 34'de çıkması işte Merkez Bankası'nın işte bu Perşembe günü faizi açıklayacağı kararla birlikte doların buraya gelmesi, soru işareti veriyor. Acaba doların yabancılar için Merkez Bankası yükseltiyor? Yüksek faizden satıp kasayı doldurmak isteyecektir muhtemelen Merkez Bankası, ama dolarla 28 sınırından sonra ciddi bir satış gelebilir. Zannediyorum yabancılar bu seviyeyi kollayacaklar satmak için. Oradan 25'e kadar bir rahatlama gelebilir. Bu saatten sonra gördüğünüz gibi dolar 27 bin 10-15 seviyesinde devam ediyor. Sabah 26.30 seviyesinden açıldı. Şu anda ciddi bir çıkış var. Parası olanlar televizyon izliyor. Faizlerde bir düşüş var. Kur korumada düşüş var. Ama bundan sonra ne olacak derseniz? Bence insanlar biraz izlesinler. Doların son bir çıkışla 28 liradan sonra 25 liraya geleceğini söyleyebilirim" dedi.

FAİZ YÜZDE 15'E YÜKSELTİLMİŞTİ
Yurt içi piyasalarda haftanın en önemli gelişmesi olarak gösterilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı perşembe günü TSİ 14.00'te açıklanacak. Merkez Bankası geçtiğimiz ay faizi yüzde 15 seviyesine yükseltmişti. Dolar/TL'de yükseliş ivmesi devam ederken, yurt içi piyasalarda dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına çevrildi.

ANALİSTLER NE DİYOR?
Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu ay politika faizini 25 baz puan artırarak "şahin" adımlarına son verebileceği öngörülerinin güçlenmesiyle güvenli liman olarak görülen altına talebin arttığını ifade etti. Dünya genelinde ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin devam ettiğini aktaran analistler, bu durumun varlık fiyatları üzerindeki etkisinin sürdüğünü bildirdi. Analistler, bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında ise ABD'de perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.950 ve 1.940 doların destek, 1.980 ve 1.990 doların direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.


Bu haber toplam 820 defa okunmuştur