KIRIKKALE'DE ÇİFTÇİLER YAĞIŞ BEKLİYOR

KIRIKKALE'DE ÇİFTÇİLER YAĞIŞ BEKLİYOR

Kırıkkale’nin büyük bölümünde Buğday ve arpa, üretimi yapılıyor.

A+ A-

Nüfusunun büyük bir bölümü tarımla iştigal eden Kırıkkale’de beklenen yağışların gelmemesi çiftçileri kara kara düşündürüyor. Kıraç tarım arazilerinin büyük bir bölümünde Buğday ve Arpa ekili olan Kırıkkale’de beklenen yağışların olmaması durumunda kuraklığın kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.

 

BEKLENEN YAĞIŞLAR GELMEDİ

Kırıkkale’nin sahip olduğu geniş tarım arazilerinde başta buğday ve arpa olmak üzere çeşitli ürünler yetiştiren, geçtiğimiz yıl yoğun kar yağışının etkisiyle artan verimden memnun olan çiftçiler, 2023 hasat sezonu için ümidini yağışlara bağlamış durumda. Son aylarda hiç yağış almayan Kırıkkale’de ekili tarım arazilerinin büyük bölümünde henüz tohumların filizlenmediği, yağışların biraz daha gecikmesi durumunda tohumların tarlada çürümekle karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk “Bu yılki yağışlar, geçen seneye göre çok düşük kalıyor. Bu sadece Kırıkkale bölgesinde hububatı değil, ilerleyen dönemde yeraltı suyuyla sulanan alanlarda da sıkıntı olabilecek seviyeye gelebilir. İlerleyen dönemlerde eğer kar yağışı yada yağmur yağışı gelmezse, yeraltı sularında ve barajlarda da bir nebze çekiliş, suyun azalmasının yaşanacağını tahmin ediyoruz. Kırıkkale çiftçisi şu anda dört gözle yağış bekliyor. Yağışların gelmesi özellikle hububat alanları için çok önemli bir durum” diye konuştu.

 

KIRAÇ ARAZİLERDE HENÜZ FİLİZLENME OLMADI

Yağışların çiftçi için çok önemli olduğunu belirten Başkan Öztürk “Kıraç toprağı fazla olan Kırıkkale’nin büyük bölümünde Buğday ve arpa, üretimi yapılıyor. Çiftçi de her zaman ‘gelecek sene’ ümidi vardır ama bu sene ümitlerimizi yitirmek üzereyiz. Ekim ayının ardından yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen bölgemiz yeterince yağış almadı. Kıraç arazilere ekilen ekinlerde de hiçbir çimlenme yok. Tohum öylece duruyor. Yağmur rahmeti, kar bereketi bizim elimizde değil ama beklentimiz büyük. Ümidimiz yok değil, ümidimiz var, hala bekliyoruz. İnşallah kısa sürede beklenen yağış gelir de çiftçilerin yüzü güler” ifadelerine yer verdi. 


Bu haber toplam 117 defa okunmuştur