Bıçak seçimine dikkat edin!

Bıçak seçimine dikkat edin!

Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İshak Gençer,"Kör veya kalitesiz bıçağın hem hayvana eziyet hem de cebimize israf olduğu unutulmamalı” dedi.

A+ A-

Gençer, “Kurban bayramına sayılı günler kala, kurbanlığını kendi kesecek olan vatandaşlarımız bıçak seçiminde dikkatli olmalı. Kör veya kalitesiz bıçağın hem hayvana eziyet hem de cebimize israf olduğu unutulmamalı” dedi.

Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İshak Gençer, “Kurban bayramına sayılı günler kala, kurbanlığını kendi kesecek olan vatandaşlarımız bıçak seçiminde dikkatli olmalı. Kör veya kalitesiz bıçağın hem hayvana eziyet hem de cebimize israf olduğu unutulmamalı” dedi.

EKONOMİYE KAZANDIRILMASI ÇOK ÖNEMLİ

Gençer, “Ülkemizde her yıl 1 milyon civarında büyükbaş, 3 milyon civarında küçükbaş hayvan kurban olarak kesiliyor. Bu hayvanların ise milyonlarca lira değerindeki derileri maalesef heba oluyor. Deri sanayimizin en az yüzde 20’si bu kurban derilerinden oluşuyor. Dolayısıyla bunların heba edilmemesi, ekonomiye kazandırılması çok önemli. Aynı zamanda dini açıdan da heba olmaması, israf edilmemesi açısından deri konusu mühim. Bu derilerin verimli kullanılmasında en önemli nokta bilen birinin kesmesi ve bıçak seçimi.”

KALİTESİZ BIÇAKLARI TERCİH ETMEYİN

Kurbanını kendisi kesecek olan vatandaşlarımız Uzak Doğu ülkelerinden gelen kalitesiz ve ucuz ya da kör bıçakları asla tercih etmemeli. Kesim işini kendisi yapmayacak olanlar da sahte kesim yapanlara değil doğrudan kasap esnafımıza gitmeli” diye konuştu.


Bu haber toplam 574 defa okunmuştur